Čipkarska sekcija

ČIPKARSTVO U SVETOJ MARIJI

Čipkarstvom se tradicionalno u Svetoj Mariji bave žene. Nekad je to bio izvor dodatne zarade ili novac kojim se pripremao miraz mladim djevojkama,  dok je danas hobi , način druženja i očuvanje tradicije. U Svetoj Mariji plelo se uglavnom u zimskim danima dok nije bilo posla na polju. Nikad nije bila organizirana škola niti tečaj za čipkarice, već se vještina prenosila usmenim putem, uglavnom majki i baka na djevojčice u obitelji.  Najprije su se pleli najjednostavniji uzorci, koji su po završetku bili zamrljani nespretnom dječjom rukom, ali upornom vježbom djevojčice su postajale čipkarice i korisne članice obitelji . Kako je svetomarska čipka , tj. svetomarske špice dio svetomarske narodne nošnje, vještije čipkarice su same isplele poculicu, a jednostavnije uzorke su uglavnom prodavale i od dobivenog novca kupovale tkaninu, ili novac davale u pomoć kućanstvu.

 U Osnovnoj školi Sveta Marija djeluje  Učenička zadruga Kockavica, u sklopu koje ja aktivna sekcija Male čipkarice. Polaznice su učenice u dobi od devete godine.  U z svladavanje vještine pletenja  razvijaju socijalne vještine, druže se, pomažu jedna drugoj i uz voditeljicu sekcije, učiteljicu Biserku Poljak rješavaju nastale probleme. Nauče pravilno komunicirati s odraslima te prezentirati rad u javnosti. Tako ova vještina ima višestruku vrijednost dakako uz očuvanje i njegovanje tradicije svetomarskog i međimurskog  kraja.

Svetomarska čipka je upisana na listu zaštičene nematerijalne kulturne baštine Republike Hrvatske i nositelj je oznake izvornosti.

Voditeljica sekcije: Biserka Poljak, nastavnik RN

Skip to content