Mjesec hrvatske knjige u školskoj knjižnici Oš Sveta Marija protekao je u znaku ljubavi
Autor: Marina Držanić, 18. 11. 2014.

Mjesec hrvatske knjige je tradicionalna kulturna manifestacija koja se održava od 15. listopada do 15. studenoga svake godine u svim knjižnicama diljem Hrvatske. Ove godine središnja tema je posvećena ljubavi, a moto O čemu govorimo kada govorimo o ljubavi?

Školska knjižnica Oš Sveta Marija MHK obilježila je nizom aktivnosti. Čitali smo, pisali, glumili i crtali o ljubavi. Dana 24. listopada knjižnicu su posjetili učenici 4. a razreda. Njihov zadatak bio je da nauče kako se služiti raznim vrstama rječnika, školskim pravopisom i dječjom enciklopedijom. Pretvorili su se u male istraživače i odlično su savladali zadane zadatke koje su na kraju istraživačke avanture i prezentirali u prostoru knjižnice. Zabavili smo se i opet naučili nešto novo. U ponedjeljak 27. listopada knjižničarka je 2. a razredu čitala ljubavnu priču More ili kako su se mama i tata upoznali, a potom su učenici izrazili svoja likovna umijeća crtajući osobe, stvari koje najviše vole. Prvašići su upoznali svijet ljubavnih bajki u ponedjeljak 3.studenoga. Također su izrazili svoju ljubav crtežom, a njihovi i radovi učenika 2.a razreda sada krase prostor knjižnice. Učenici šestog razreda u petak  7. studenoga preselili su se u knjižnicu kako bi čitali ljubavna pisma hrvatskih pisaca svojim odabranicama srca. Čitala su se pisma koja su pisali A.B. Šimić Tatjani, A.G.Matoš Olgi, August Šenoa Slavi, Josip Pupačić Benki, Petar Zrinski Katarini, Miroslav Krleža Beli  i dr. Učenici su imali i jedan zadatak. Naime, svaki učenik je morao napisati jedno ljubavno pismo. Taj dan svi smo se vratili u neka prošla vremena i doživjeli izraze ljubavi u davna vremena kada je jedini način komunikacije bio list papira i pero. No, romantike nije nedostajalo, upravo suprotno! Dana 10. studenoga učenici 3. a razreda obilježili su ljubav glumeći dijelove iz stripa Durica:male ljubavi. Poslije su bili kreativni i izrađivali male knjižice ljubavi koje ćemo izložiti u prostoru školske knjižnice.

Tijekom Mjeseca hrvatske knjige ljubav je bila svuda oko nas, a glavni cilj svih aktivnosti u školskoj knjižnici bio je popularizacija čitanja i knjige.

Školska knjižničarka

Vlasta Horvat, dipl. bibl.