Kako provodimo slobodno vrijeme...
Autor: Marina Držanić, 1. 4. 2014.

Slobodno vrijeme djece i mladih tema je koja sve više zaokuplja pažnju i interes stručnjaka jer se sve više mijenja odnos školskog radnog vremena i slobodnog vremena djece. Djeca su opterećena opširnim školskim obvezama pa postaje nužnost kvalitetnim sadržajima ispuniti ostatak dana.

Slobodno vrijeme je ono vrijeme koje djetetu preostaje nakon škole. Vrijeme kada je oslobođeno ne samo školskih, već i eventualnih obiteljskih zaduženja. Ono ga oblikuje prema  vlastitim željama i zanimanjima radi zadovoljenja osobnih sklonosti i razvijanja sposobnosti. Slobodno vrijeme je bitna stavka u djetetovom razvoju, a tri temeljne funkcije koje treba zadovoljiti su: odmor, razonoda i razvoj ličnosti. U većini slučajeva nije potrebno unaprijed planirati kako će dijete provesti slobodno vrijeme. Ono će samo izabrati što ga zanima. No, ponekad je potrebno dijete usmjeriti i upoznati ga sa svim mogućnostima koje ima. Kojim god aktivnostima se dijete bavi, bitno je da su roditelji s tim upoznati, da znaju kako i gdje ono provodi slobodno vrijeme. Slobodno vrijeme i slobodne aktivnosti trebaju biti zadovoljstvo i veselje za dijete, a ne obveza kroz koju će ono gubiti slobodu, samopouzdanje i vrijeme za igru i druženje koje mu je neophodno u razdoblju odrastanja.

Vijeće učenika i pedagoginja škole zajednički su proveli istraživanje kojim su željeli otkriti kako učenici naše škole provode svoje slobodno vrijeme. Anketu je ispunilo 144 učenika naše škole. Otkrili smo kako većina učenika dnevno ima više od 4 sata slobodnog vremena, a najčešće svoje slobodno vrijeme provode na računalu ili mobitelu. Druga najzastupljenija aktivnost u slobodnom vremenu je gledanje TV-a, treća igranje s prijateljima, a četvrta bavljenje sportom ili nekom tjelesnom aktivnošću.
Naši učenici smatraju da kvalitetno provode svoje slobodno vrijeme te sami odabiru kako će ga provesti te smatraju da se u njihovu mjestu življenja nude zanimljive aktivnosti za provođenje slobodnog vremena.

Za detaljnije rezultate svakako pogledajte prezentaciju u privitku.

Mirela Slunjski, pedagoginja

Priloženi dokumenti: